A kerékpározás jótékony hatásai

BikeCafe
2020. 11. 09. 11:00:00
A kerékpározás jótékony hatásai
Mert biciklizni igenis jó és egészséges!

Mert biciklizni igenis jó és egészséges!


Ahány ember annyi szabadidős elképzelés, de azért lássuk be, így vagy úgy majdnem minden háztartásban fellelhetők a legáltalánosabb kardio felszerelések: egy pár futó cipő, úszódressz, ugráló kötél és természetesen a jó öreg drótszamár, a kerékpár.

Szabadidős tevékenységeink, mint egy kellemes séta a vasárnapi ebéd után a dédivel, néhány hossz úszás amíg a gyerek a fejesugrást gyakorolja; egy laza 50 kilométeres tekerés a fiúkkal szombat délelőtt, amíg a barátnőm épp fodrásznál van; csajokkal megmásszuk jövő héten a Csobáncot…és még kismillió példát is felsorolhatnánk, viszont tény, hogy a MOZGÁS FONTOS, történjen az bármilyen formájában is.

Segíthet megvédeni minket olyan súlyos betegségektől, mint az elhízás, a szívbetegségek, a rák, a mentális betegségek, a cukorbetegség és az ízületi gyulladás. Felpezsdül a vérkeringésünk, az anyagcserénk, kitisztul a tüdőnk és feltöltődünk energiával.

Nyilvánvalóan most a kerékpározás lesz a téma, de kezdjük a legelején, a kardio jellegű mozgásformák megértésével, hogy teljes képet kapjunk. Ahhoz, hogy legyen ereje a testünknek bármiféle mozgást végezni, testünk két különböző anyagcsere folyamattal állít elő energiát, aerob vagy anaerob módon.


Aerob edzés

Ennél az edzésformánál testünk a rendelkezésre álló energia tartalékokat, szénhidrátokat és zsírokat, oxigénnel égeti el és így juttatja az izmokhoz a létrejött energiát. Aerob folyamat játszódik le minden olyan testmozgás közben, ami kicsi vagy közepes erőkifejtést igényel, ezért hosszú távon is képesek vagyunk folytatni az edzést (futás, jogging, úszás, kerékpározás, gyaloglás, stb.).


Anaerob edzés

Ennél a tápanyagok elégetéséhez, nem áll rendelkezésre elegendő oxigén, ezt onnan ismerjük fel, hogy kifulladunk, kapkodjuk a levegőt. Ilyenkor a szervezet oxigén nélkül, saját belső anyagaiból termeli ki az izmoknak az energiát. Az anaerob tartományban történő mozgások igen magas intenzitásúak, így csak rövidebb ideig tarthatóak fenn. Ilyenek például a sprintfutás, súlyemelés és minden más olyan tevékenység, ahol intenzív izommunka történik.

A légzésünk figyelésén kívül a pulzusunk, vagyis a szívverésünk üteme alapján tudjuk megállapítani, hogy éppen melyik típusú mozgást végezzük. Az areob edzés során testünk több zsírt éget, míg az anaerob mozgás során az izmok cukraiból nyerjük az energiát. Mindkettőnek van előnye és hátránya, de a szakértők egyetértenek abban, hogy a kettő ötvözésével érhetjük el a legjobb eredményeket.

És mi lehetne jobb erre a célra, mint a kerékpározás! Ezt a mozgásformát minden korosztály élvezheti, a kisgyermekektől egészen az idősebb felnőttekig. Szórakoztató, olcsó és ha közlekedési eszközként használjuk még a környezetet is védjük. Ezenkívül mi határozzuk meg a tekerés intenzitását, így kezünkben az irányítás, hogy éppen aerob, avagy anaerob mozgást szeretnénk végezni.

A munkahelyre vagy a boltokba biciklizni az egyik leghatékonyabb módszer a rendszeres testmozgás és a mindennapi rutin összekapcsolására. Becslések szerint naponta egymilliárd ember kerékpározik - közlekedés, pihenés és sport céljából!


Miért pont a kerékpározás?

  • Alacsony intenzitás - kevesebb megterhelést és sérülést okoz.
  • Jó izomedzés - a kerékpározás az összes fő izomcsoportot megmozgatja tekerés közben.
  • Könnyű - más sportoktól eltérően a kerékpározás nem igényel speciális tudást, ha egyszer megtanulunk rajta tekerni, soha el nem felejtjük.
  • Jó erő és állóképesség - a kerékpározás növeli az állóképességet, az erőt és az aerob munkát.
  • Bármennyire lehet intenzív - a kerékpározás kezdetben nagyon alacsony intenzitással végezhető, ha sérülésből vagy betegségből épülünk fel. Onnantól pedig határ a csillagos ég.
  • Szórakoztató módja erőnlétünk fejlesztésére - a kalandok és a flow, amit a dombokról való lesiklással és a szabadban való tartózkodással szerzünk, azt jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel folytatjuk a rendszeres kerékpározást, összehasonlítva más fizikai tevékenységekkel, amelyek zárt térben tartanak minket, vagy speciális időt, vagy helyet igényelnek.
  • Időhatékony - közlekedési módként a kerékpározás helyettesíti az ülő időt, amelyet gépjárművek vezetésével, vagy villamosok, vonatok vagy buszok használatával töltünk egészséges mozgás helyett.

A rendszeres kerékpározás egészségügyi előnyei:

  • Fokozott szív- és érrendszeri erőnlét, izomerő és rugalmasság
  • Javul az ízületek mobilitása
  • Csökken a stressz szint, szorongás és a depresszió
  • Jobb testtartás és koordináció
  • Megerősödött csontok
  • Csökkent testzsír szint
  • Betegség megelőzése vagy kezelése

A fentiek kissé száraz részei ellenére, reméljük átfogó, illetve ösztönző képet kaptatok, és késztetést éreztek arra, hogy továbbra is tegyetek valamit saját egészségetekért és környezetetekért. Gyaloglás, futás, tánc, úszás, ugrálókötelezés vagy (ki ne hagyjuk) kerékpározás! Azt persze ti döntitek el melyik való nektek leginkább, de tudjátok, hogy nem csak saját magatokkal tesztek jót, de példát is mutattok a jövő generációinak. Az időjárás pedig mostantól nem kifogás, ugyanis rossz idő nem létezik, csak rossz ruházat.

Tartalomhoz tartozó címkék: Kerékpár